خطا
  • XML Parsing Error at 9:19. Error 76: Mismatched tag

پایگاه خبری جامعه المصطفی- سمینار «فقه اسلامی، عقلانیت و چالش‌های معاصر» با موضوع نظریه اندیشه مدون برگزار شد

شنبه, 01 تیر 1392 ساعت 10:07

یازدهمین سمینار «فقه اسلامی، عقلانیت و چالشهای معاصر» با موضوع "نظریه اندیشه مدون ـ تجلی عقلانیت در اسلام" با حضور فراگیران دوره کوتاه مدت جامعه المصطفی و سخنرانی آیت الله‌هادوی تهرانی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، رئیس مؤسسه رواق حکمت، با بیان این که الگوی جامع دین شناسی نظریه‌ی اندیشه‌ی مدون، می تواند به فهم سیستماتیک از دین و انسان بینجامد، تصریح کرد: در این نظریه عقل و عقلانیت نقش پررنگ در تولید فکر دارد که مبتنی بر انسان شناسی، جامعه شناسی، اقتصاد و... است.

وی با تأکید بر این که نظریه‌ی اندیشه‌ی مدون را می‌توان در بسترهای مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فقهی و... به کارانداخت، خاطرنشان کرد: این نظریه‌ در بستر اسلام، بر این باور است، که در هریک از جنبه‌های معرفت بشری، می‌توان ایده‌هایی از اسلام را یافت که بایکدیگر مناسبت و هم خوانی دارند.

آیت الله‌هادوی تهرانی با بیان این که نظریه‌ی اندیشه‌ی مدون دارای دو طبقه عناصر کلی و عمومی که جهان شمول بوده و محدود به زمان و مکان خاصی نیست، می باشد، اظهار داشت: این عناصر عبارتند از: فلسفه(Philosophy)، اخلاق (Ethics)، اصول (Doctrine) و سیستم(System).

وی ادامه داد: علاوه بر این عناصر کلی و جهان شمول، یک طبقه‌ی دیگر از عناصر نیز وجود دارد که زمان مند و مکان مند بوده و باید به فراخور زمان و مکان تعیین گردد. در واقع این عناصر تحت دو عنوان کلی سیستم قانونی مشروط (Conditional legal system) و مکانیزم (Mechanism)طبقه بندی می‌گردند.

رئیس مؤسسه رواق حکمت با اشاره به این که اسلام در هر زمینه و بستر زندگی انسانی پنج مورد فلسفه، اخلاق، اصول، سیستم و سیستم قانونی را اعمال می کند، یادآور شد: تمام این عناصر به یکدیگر مرتبط بوده و عقلانیت محکمی حاکم است. بعضی مقدمه‌ی بعضی دیگر و برخی نیز نتیجه‌ی بعضی دیگر هستند.

آیت الله‌هادوی تهرانی در پایان افزود: در هر رشته‌ای می توانیم عناصر فلسفی، دکترینی، اخلاقی و سیستمی را از نظرگاه اسلام بررسی و اخذ کنیم. می‌توانیم تمام آنها را در یک عقلانیت به هم پیوند زده و مرتبط جمع نماییم؛ در نگاه اسلامی، هر رشته‌ای قابلیت گردآوری با یک سیستم مدون را دارد.