هنوز یکماه از طلاق خلعی که بین ما جاری شده بود نگذشته بود که با هم ارتباط جنسی برقرار نمودیم، اما پس از چند سال از جداییمان با کسی دیگری ازدواج نمودم. حال با توجه به آنچه ذکر شد آیا طلاق و ازدواج دومم صحیح بوده است؟
بنده در سال 76 عقد کردم و در سال 77 به خانه بخت رفته و به مدت 3 ماه زندگی و رابطه نزدیکی هم داشتیم که با هم اختلاف پیدا کردیم و من 5 سال خانه پدری بودم و در این 5 سال هم رابطه نزدیکی با هم داشتیم تا در سال 82 بنده طلاق خلع از همسرم گرفتم ولی هنوز یکماه از طلاقمان نگذشته بود که بدون خواندن خطبه عقد با هم ارتباط داشتیم به امید درست کردن زندگی از نو، و حتی چندین بار با هم نزدیکی داشتیم ولی دوباره اختلاف پیدا کرده و هر کس دنبال زندگی خودش رفت. من در سال 85 ازدواج دوم داشتم . اون رابطه نزدیکی بعد از طلاق خلع چه حکمی دارد. و چه کار باید بکنم ازدواج دوم من صحیح باشد. آیا ازدواج دومم صحیح نیست لطفا کمکم کنید. آیا شماره تماسی برای پرسیدن سئوالات شرعی دارید.

باسمه تعالی

1. طلاق خلع طلاق بائن است و امکان رجوع شوهر به زن در زمان عده وجود ندارد، مگر این که زن از آنچه بذل کرده است، رجوع کند که در این صورت برای مرد امکان رجوع به زن وجود دارد.

2. اگر ارتباط های بعد از سال 82، یعنی بعد از طلاق خلع، بدون رجوع زن نسبت به آنچه بذل کرده، تحقیق پیدا کرده است، رجوع شوهر به زن محسوب نمی شود و زن مطلقه است و عقد جدید هم صحیح است و اگر این ارتباط ها بعد از رجوع زن نسبت به آنچه بذل کرده، رخ داده باشد، رجوع مرد محسوب می شود و زن در حال حاضر همسر مرد اول محسوب می شود و عقد جدید باطل است.

 

کد سایت fa93
طبقه بندی موضوعی طلاق بائن و رجعی