نماز میت چگونه باید خواند؟
نماز میت چگونه باید خواند؟

باسمه تعالی

1. در نماز میت، نمازگزار به قصد خواندن نماز باید پنچ تکبیر بگوید و بعد از تکبیر اول به توحید و نبوت رسول اعظم ـ صلی الله علیه و آله ـ شهادت دهد و بعد از تکبیر دوم بر رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ صلوات بفرستد و پس از تکبیر سوم برای مؤمنین و مؤمنات دعا کند و بعد از تکبیر چهارم برای میتی که در حال نماز بر او است، دعا کند و در پایان تکبیر پنجم را بگوید و نماز تمام می شود.

2. بنا بر احتیاط واجب، باید اذکار و دعاهای در نماز میت به عربی گفته شود.

3. تکبیرها در نماز میت باید با لفظ «الله اکبر» گفته شود.

4. در نماز میت لازم نیست دعاها و اذکار بعد از تکبیرها را با الفاظ خاصی بخواند و فقط باید ذکر یا دعایی باشد که معانی گفته شده در بند 1 را برساند و اگر شامل اذکار یا دعای اضافه ای باشد، اشکال ندارد.

5. مثلاً نماز گزار می تواند بعد از تکبیر اول بگوید: «اشْهَدُ انْ لٰا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ وَ انَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللّٰهِ» و بعد از تکبیر دوم بگوید: «اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» و بعد از تکبیر سوم بگوید: «اللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤمِنینَ وَ الْمُؤمِناتِ» و بعد از تکبیر چهارم اگر میّت مرد است بگوید: «اللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِهٰذَا الْمَیِّتِ» و اگر زن است بگوید: «اللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِهٰذِهِ الْمَیِّتِ» و بعد تکبیر پنجم را بگوید.

کد سایت fa7791
طبقه بندی موضوعی اغسال|احکام اموات